Určitě jste už slyšela větu „těhotenství není nemoc“ a ano, je to pravda!☺ Jestliže je těhotenství v pořádku a vy jako budoucí maminka netrpíte žádnými zdravotními problémy, kvůli kterým by byla fyzická aktivita nežádoucí, měla byste se udržovat v kondici. Pokud jste byla zvyklá sportovat a cvičit před těhotenstvím, není důvod se toho vzdávat ani s rostoucím bříškem.
Jsou aktivity, které jsou s těhotenstvím přímo neslučitelné: já jsem holt své boxerské rukavice musela pověsit na hřebík, u některých stačí přizpůsobit je aktuálnímu zdravotnímu stavu a fázi vašeho těhotenství. (Pokud si nejste jisté, které pohybové aktivity jsou a které naopak nejsou v těhotenství vhodné, přečtěte si tento článek).
Často se také stává, že začnou ženy docházet na pravidelné lekce cvičení až v těhotenství. I to je možné. Pokud je to váš případ a před otěhotněním jste necvičila, bude lepší začít až od druhého trimestru. Najděte si přímo lekce cvičení pro těhotné a vyberte si takové studio nebo lektora, který vás naučí správnému nastavení těla, abyste si neublížila. Při cvičení doma podle videí nebo online to platí dvojnásob. Ale určitě do toho jděte, nejen, že se díky cvičení budete lépe cítit po fyzické stránce, ale uvidíte, že vám bude dělat dobře i na duši. ☺
Vlivem hormonů dochází v těle nastávající maminky k řadě změnám, které vytvářejí optimální podmínky pro vývoj plodu a následující porod. Tyto změny jsou zároveň příčinou nejrůznějších obtíží, kvůli kterým se nemusíte cítit komfortně, ba dokonce občas vyloženě pod psa. Určitě jste na svém těle některé z nich zaznamenala i vy.
Dobrá zpráva ale je, že správným cvičením můžete tyto změny pozitivně ovlivnit a předejít tak např. bolestem zad a kloubů, ale i bolestem hlavy, svalovým křečím, vzniku syndromu karpálního tunelu, křečových žil, poklesu klenby chodidla, pálení žáhy, zácpě, hemoroidům, nevolnostem a dalším možným problémům.
A teď se konečně dostávám k tomu, proč právě Pilates. Jednoduše řečeno je to metoda cvičení, díky kterému posílíte a protáhnete celé tělo. A tím „celé“ myslím i svaly, které jsou velmi málo používané a mají tendenci ochabovat nebo se zkracovat a vést tak k nejrůznějším problémům.
Díky Pilates se naučíte tyto svaly správně aktivovat, a zlepšíte tak celkové držení těla. Což je velkým přínosem právě v těhotenství, kdy se zásadně mění křivka vaší páteře a postavení pánve a je nutné tyto změny správně vybalancovat (i kdyby to mělo být jen proto, aby vás nebolela záda).
Pilates navíc pracuje s hlubokým stabilizačním systémem, což je jakési naše tělesné jádro. Jeho součástí je také pánevní dno, o které bychom my ženy měly pečovat celý život. V těhotenství je to obzvlášť důležité, protože je na něj vyvíjen rostoucí dělohou obrovský tlak, který ještě zesílí při porodu. Správnou aktivací, ale i uvolňováním pánevního dna vlastně připravíte porodní cesty k průchodu miminka a po porodu pomůžete rychlejšímu navracení pánevního dna do původního stavu.
V Pilates (tak jako v našem těle obecně) všechno souvisí se vším. A tak i správná aktivace a relaxace pánevního dna souvisí mimo jiné s dechem.
Ruku na srdce (nebo na plíce ☺): umíte správně dýchat? A jak vlastně dýchat? O tom by se dala napsat celá bible. Vy si s tím nelamte hlavu, Pilates vás naučí vhodným dechovým stereotypům, díky kterým dokážete správně aktivovat různé svalové řetězce a uvolnit přebytečné svalové napětí, ale i mysl, což je pro průběh porodu zásadní.
Mohla bych tu pět ódy na chválu Pilates ještě dlouho, ale to není mým záměrem. Ostatně pokud vás to zajímá, přejděte na další články. Jen jsem vám chtěla nastínit, proč je dobré se v těhotenství udržovat ve formě a jak vám s tím může pomoct právě tato metoda cvičení. Mám to vyzkoušené na sobě i svých spokojených klientkách. Tak vzhůru do toho! ☺