Historie vs. současnost: co instruktor, to „jiný“ Pilates – výhoda nebo ne?

Zakladatel metody cvičení, které dnes říkáme Pilates, Joseph Hubertus Pilates (1893-1967), byl a stále je neskutečně inspirativní člověk! Jeho životopis by vydal na několik lidských životů a pokud vás zajímá, jak se z neduživého, věčně nemocného děcka, stal vášnivým sportovcem, ošetřovatelem zraněných vojáků a lékařů a později i zakladatelem proslulého newyorského studia, určitě si ho najděte a přečtěte celý.

Pozoruhodný příběh

Alespoň ve stručnosti: J. H. Pilates sloužil za 1. světové války jako ošetřovatel. Už tehdy se začal zabývat léčbou nepohyblivých pacientů, vymýšlel pro ně různé cviky a způsoby, jak je co nejlépe provádět i v posteli (např. pružiny připevněné k postelím se staly vpodstatě pravzorem dnešních Pilates strojů).

Není divu, že měl k tomuto povolání vztah, sám na tom nebyl v dětství fyzicky nejlépe. Jako dítě trpěl křivicí a dalšími nemocemi, a tak co nejvíc pracoval na své kondici. Kromě častého lyžování také posiloval, studoval jógu a kung-fu. Byl také gymnastou a potápěčem, pěstoval kulturistiku, přivydělával si jako profesionální boxer, artista v cirkuse a trenér sebeobrany na policejních školách. K tomu postupně vyvíjel cvičební program, který měl výrazně posílit celé tělo.

Věřili byste, že na této fotce je Josephovi 57 let?

Po válce se rozhodl přesídlit do New Yorku. Při plavbě lodí tam potkal svou budoucí ženu Claru a spolu založili studio, ve kterém vyučovali jeho cvičební metodu. Pojmenovali ji Contrology, z čehož vyplývá důraz na vědomou souhru těla a mysli. Joe Pilates působil ve svém studiu až do své smrti v roce 1967 (bylo mu 83 let!).

Jeho klienty a příznivci byli profesionální tanečníci, známí herci, sportovci (především boxeři) ad. Dodnes má spoustu následovníků po celém světě.

„Musím mít pravdu – nikdy jsem nepotřeboval aspirin, nikdy jsem se nezranil. Celá země, všichni na světě by měli cvičit moji metodu. Byli by spokojenější.“

J. H. Pilates

34 cviků, nekonečno obměn

Původně existovalo 34 cviků této pohybové metody a soustřeďovaly se nejen na budování tzv. power house – silného středu těla, ale i na obnovu správného držení těla a vytvoření zdravých pohybových návyků. Postupem času procházela celá metoda vývojem a měly na ni velký vliv především poznatky z oblasti fyzioterapie a vývojové kineziologie, ale také obecně změna životního stylu, která značně ovlivnila a ovlivňuje neustále zatížení našeho pohybového aparátu (nadměrné sezení, úbytek pohybu, obezita atd.).

Metoda Pilates prošla dlouholetým vývojem.

Ruku na srdce: odcvičit všechny původní Pilatovy cviky je obrovská výzva i pro zkušeného instruktora, to mi věřte! ☺ Natož pro klienta, který si přijde zacvičit jednou dvakrát týdně. Proto je skvělé, že existuje spousta nejrůznějších modifikací cviků a je možné je přizpůsobit na míru každému klientovi nebo klientce (ať už má hyperlordózu, skoliózu, vyhřezlou ploténku, endoprotézu, tenisový loket nebo těhotenské bříško ☺).

Každý lektor má svoje osobité pojetí Pilates, rozdíly jsou ve způsobu provádění cviků, v metodice vedení lekcí, v přístupu ke klientům, ale také v odborné způsobilosti lektorů. 

„Po 10 lekcích se budete lépe cítit, po 20 lekcích budete lépe vypadat, po 30 lekcích budete mít nové tělo.“

J. H. Pilates

Jaký je můj Pilates?

V začátku jsem prošla rekvalifikačním kurzem v pohybovém studiu Elixír a jsem za to nesmírně ráda. Položil mi skvělý základ, na kterém dál stavím.  Mám za sebou (i před sebou) řadu školení a dalších kurzů, které mi spolu s vlastní praxí pomáhají budovat můj přístup ke cvičení a vedení lekcí. Hrozně ráda se inspiruju. Dříve jsem chodila cvičit i k jiným lektorům, dnes už většinou stíhám jen online formu, ale o to častěji. 

Jsem jako houba a těm se nejlépe daří venku :)

Jsem jako houba, která nasává všechno to důležité, a skládá střípky té dokonalé mozaiky. Její dokonalost přitom není v konečné celistvosti, ale v tom procesu skládání a učení se. Každý nový poznatek, vjem, který je zároveň takovým „aha momentem“, mě posune někam dál. 

V mém Pilates najdete i jógu (proč ne, když z ní vlastně i sám Joe vycházel), vývojovku, rehabilitační cviky, automasáž, někdy i taneční prvky a prvky dynamického tréninku, relaxační a dechová cvičení ad. Kladu důraz na dech, koncentraci, správné provedení cviku a hlavně na váš prožitek – vy musíte cítit, co se s vaším tělem děje a zda je mu to příjemné nebo ne.

A odpověď na otázku v nadpisu?

Za mě je variabilita přístupů ke cvičení výhodou, protože každý má možnost najít si lektora, jehož způsob cvičení a vedení lekcí mu bude vyhovovat. Důležité je, aby byl dostatečně vzdělaný a ctil principy zdravého a funkčního pohybu s ohledem na stav a potřeby klientů. Zjednodušeně řečeno: nemůžete dělat sklapovačky, když máte diastázu na tři prsty.

Jak tedy poznat dobrého lektora?

  • Řekne vám, jak se cvik jmenuje, jak ho správně provedete, jakých chyb se máte vyvarovat, k čemu je cvik určený, co při něm máte cítit.
  • Nabídne různé modifikace cviku podle vašich indispozic.
  • Pokud cvičíte ve studiu, zkontroluje vás a opraví.

Důležité je, aby vás cvičení bavilo a zároveň pro vás bylo funkční a prospěšné, s ohledem na váš zdravotní stav a (in)dispozice. Někdy je těžké najít mezi těmito dvěma úlohami balanc, ale od toho tu my lektoři jsme, abychom si nad tím polámali hlavičku, a vy odcházeli ze studia nebo od obrazovky spokojení. ☺

Jsem lektorkou Pilates a autorkou kurzu těhotenského cvičení Jsem v tom! Od hlavy až k patě:) a poporodního cvičení Zpět do svého těla. Specializuji se na cvičení v těhotenství a po porodu. Pomáhám nastávajícím maminkám, aby se ve svém rychle se měnícím těle cítily co nejpříjemněji a aby se díky velmi účinné metodě cvičení dobře připravily na porod. Po porodu aby se chytře a s respektem ke svému tělu dostaly znovu do kondice a mohly si naplno užívat nejenom mateřství, ale i své oblíbené aktivity. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.