Myslím, že tuhle otázku si položí snad každá těhotná žena, obzvlášť pokud ji porod čeká poprvé. I já jsem si ji pokládala. Představa poměrně velké hlavičky dítěte procházející pánví a nakonec malým vaginálním otvorem mi občas naháněla husí kůži. Nakonec k tomu nedošlo, můj první porod skončil císařským řezem, a tak jsem se touto otázkou zaobírala i ve svém druhém těhotenství. S odhodláním porodit podruhé přirozeně.
Pamatuju si na ten okamžik, kdy mě porodní asistentka a dula vyzvaly, že můžu začít tlačit. Říkala jsem si: a sakra, teď to asi přijde. Ta vyčerpávající fáze, ta bolest. A byla jsem překvapená, jak snadno to šlo. Rychle, bez nástřihu, jen s minimálním poraněním a téměr bezbolestně. Zpětně jsem se ke svým porodům mnohokrát vracela a zkoumala, co všechno stálo za tím, že dopadly tak, jak dopadly. Několikrát jsem o tom psala i tady na blogu.
Dnes bych se ale chtěla blíže podívat na to, jak konkrétně můžete ovlivnit nejen průběh porodu, ale také zda je možné dopředu zjistit, jestli vám to přirozeně vůbec půjde.
To, jak bude probíhat naše těhotenství a následný porod, ale i zotavování po něm, závisí ve velké míře na naší tělesné kondici ještě před otěhotněním. Často vstupujeme do těhotenství s nesprávným držením těla, povrchovým typem dýchání a špatnými pohybovými vzorci. Navíc hodně sedíme a koukáme do monitorů a displejů. Proto také přibývá žen, které trpí v těhotenství bolestmi a nejrůznějšími problémy.
Ať už jsou to bolesti zad, pánve nebo kloubů, tvrdnutí břicha, zácpa a problémy s trávením, dechové obtíže ad., všechny mohou mít příčinu v našem pohybovém systému a mohou negativně ovlivnit i průběh porodu. Někde v našem těle dochází k nerovnováze, která se navenek projeví těmito potížemi, a je jen na nás, jestli je přijmeme jako signál ke změně nebo se budeme pouze snažit potlačit její projevy.
Když jsem četla článek Mariky Bajerové Tvrdnutí břicha v těhotenství pohledem fyzioterapeutky, byla jsem ohromená. Celkem detailně v něm popisuje vyšetření a průběh testu, kterým zjišťuje, zda je těhotná žena na základě svých tělesných dispozic schopna své dítě vytlačit nebo zda je tato schopnost snížená.
Test se provádí vleže i vestoje, žena je vyzvána, aby zatlačila jako při stolici. Test dopadne dobře, pokud při zatlačení dochází k takové kontrakci břicha, kdy se těhotná děloha centruje do břicha a pánve, pánev se mírně zhoupne do podsazení, kyčle se uvolní směrem od sebe, pupík nevystupuje a břicho se opticky zmenší. Žena může dýchat do oblasti spodních žeber, břicho neztvrdne, pocit bolesti v kříži nebo pánvi nepřichází.
Naopak při snížené schopnosti vytlačit dochází k vystoupení pupku, pohybu pánve směrem do anteverze (vysazení), kyčle se stáhnou k sobě a břišní svalstvo se vyklene do stran. Děloha je vytlačena ven z pánve a je na omak tvrdá, břicho se opticky zvětší. Žena pociťuje ztvrdnutí břicha, bolest v kříži nebo v pánvi.
To, zda při testu dojde k centraci dělohy do břicha, a zda je přitom jeho síla dostatečná, považuje Marika Bajerová za naprosto zásadní pro přirozený porod. Zároveň je také opora břišní stěny důležitá pro uložení miminka při porodu.
Dítě, aby mohlo dobře vstoupit do porodních cest, nemůže „přepadávat“ dopředu, což slabá a křehká břišní stěna způsobí.
Marika Bajerová, gynekologická fyzioterapeutka
Navíc je důležité si uvědomit, že pokud se tato křehkost projeví u testu, je jasné, že takto břicho (ne)funguje i při běžných každodenních činnostech a dochází k celkovému přetěžování.
Říkáte si: jak souvisí zrovna zácpa s tím, jestli dokážete přirozeně porodit? Vždyť je to v těhotenství běžná věc! To je sice fakt, ale normální to není. Zácpa opět ukazuje na to, že v našem těle něco nefunguje tak, jak má. A pokud v něm váznou přirozené pochody (jako je třeba vyprazdňování), může váznout i “jedna z nejpřirozenějších schopností ženina těla – porodit dítě” (Bajerová). Porod se pak může dlouho vléct, žena se rychle vyčerpá a chybí jí síly v závěrečné fázi.
Také tvrdnutí břicha, které ženy v těhotenství často trápí, může mít příčinu v pohybovém systému, kde dochází k nerovnováze napětí měkkých tkání a orgánů pánve, břicha a trupu. Důsledkem je porucha nosných funkcí těla a bolesti břicha, zad a pánve. V tomto případě zvýšený příjem hořčíku nepomáhá a pocity tlaku a pnutí v břiše přetrvávají. Navíc tato porucha může negativně ovlivnit polohu dítěte a ztížit podmínky pro přirozený porod.
Ke snížení schopnosti porodit přirozeně může přispívat také stres a psychické přepětí. S jeho uvolňováním vám můžou pomoci různé relaxační techniky. Pokud nejste zvyklá relaxovat, je možné, že vám to ze začátku nepůjde. Zkoušejte to po chvilkách a pak postupně přidávejte. Sama vím, jak je těžké naučit se relaxovat, proto zařazuju alespoň krátká uvolňovací a dechová cvičení do svých lekcí (živých i těch online) a když si na ně maminky zvyknou, postupně je prodlužuju.
Pozor také na příliš časté (a nevhodné) sezení. Kromě toho, že nepůsobí příznivě na vaše tělo (obzvlášť na pánevní dno), navíc může negativně ovlivnit i polohu miminka. Nutí jej totiž do zadního postavení, které je pro porod nevýhodné. Snažte se proto nesedět příliš dlouho, často se protahujte a procházejte.
Při práci vsedě dejte pozor na napřímení páteře a oporu o chodidla (návod, jak na správné držení těla v těhotenství včetně ilustračních obrázků najdete v mém eBooku zdarma Jak se zbavit bolesti zad v těhotenství). Pokud vám to situace dovolí, sedněte si čelem k opěradlu židle, o které si opřete předloktí. Trápí vás bolestivá kostrč? Podložte si sedací hrboly složeným ručníkem.
Pokud víte, že máte nebo byste mohla mít některé z výše jmenovaných příznaků, můžete se nechat vyšetřit fyzioterapeutem a domluvit se na vhodné terapii, která vám pomůže s vašimi problémy a s obnovením přirozené schopnosti těla porodit.
Žádná terapie ale nemůže být úspěšná, pokud nepřevezmeme zodpovědnost za své zdraví my samy. Dobře jíst, pravidelně se hýbat – chodit na procházky, v létě občas naboso, cvičit, odpočívat, dýchat, uvolňovat napětí, (dovolit si) prožívat radost…
Z vlastní zkušenosti vím, jakou roli hraje absence zdravého pohybu v těhotenství, stres, ale i celková psychická nepohoda, strach a nedůvěra ve své tělo. Z těchto důvodů často porody končí císařským řezem pro jejich “nepostupování”. Byl to i můj případ. Bála jsem se o miminko, které by se mohlo narodit předčasně, a tak jsem nařízení klidového režimu vzala doslova. Tehdy jsem jako sportovkyně-boxerka, zvyklá na tvrdé tréninky, nevěděla, že cvičit a pracovat se svým tělem můžu i jinak – bez ohledu na výkon, pomalu, jemně, s pozorností k jeho potřebám.
I když to při druhém těhotenství nebylo úplně jednoduché, snažila jsem se každý den najít si chvilku pro sebe. Občas moje Pilates svačinky (čtvrt nebo půlhodinky cvičení, které jsem si dopřávala) končily tím, že jsem si ze zad sundávala naši dvouletou rebelku. Ale stálo mi to za to. S důvěrou ve své tělo a jeho sílu, ale zároveň s vědomím, že věci nemusejí být přesně tak, jak si je naplánuju, jsem si splnila sen o krásném přirozeném porodu.
Kratší lekce těhotenského cvičení, které si můžete dopřát doma, kdykoliv budete mít chvilku času pro sebe, najdete zde.
Těhotenství je dynamický proces, při kterém dochází v krátkém čase k obrovským změnám. To, jak je zvládneme, záleží na naší tělesné výbavě, emočním prožívání, psychickém rozpoložení, stravování a celkovém životním stylu. A velkou měrou to ovlivní, jak porodíme a jak se se všemi změnami, které mateřství do našeho života přinese, vyrovnáme. Proto je tolik důležité o své tělo i psychiku pečovat, pravidelně se hýbat, relaxovat a hledat zdroje, které nám do života přinášejí radost a energii.
Opečovat se můžete i prostřednictvím kurzu funkčního těhotenského cvičení Jsem v tom od hlavy až k patě, díky kterému procvičíte celé tělo a získáte k němu mnohem větší důvěru. Budete se cítit sebevědoměji a lépe připravena na porod.
Poznámka: V tomto textu cituji z článku Mgr. Mariky Bajerové Tvrdnutí břicha v těhotenství pohledem fyzioterapeutky, čas. Umění fyzioterapie, č. 8, r. 2019.
Pěkný článek, který se vymyká podobným na internetu. Díky němu mě téma zaujalo a určitě si od vás přečtu další příspěvky. Cítím, že nebudu litovat :)
Děkuju, to mě moc těší! :-)