Na začátek je nutno říct, co ta síla pánevního dna jakožto kvalita, ke které směřujeme, vlastně znamená. Dost často si ji totiž ženy představují jinak, a to pak vede bohužel k jeho „přeposilování“ a stažení. Stažené pánevní dno je stejně nefunkční jako povolené pánevní dno.
Aby pánevní dno dobře plnilo všechny svoje funkce (o kterých si řekneme níže), musí být pružné. Představte si vaše pánevní dno jako síťku na ovoce a pánevní orgány jako pomeranče. Pokud je síťka dostatečně pružná, mají pomeranče dost prostoru a drží na místě. Pokud je příliš povolená, pomeranče se prověsí dolů. Naopak když je moc stažená, pomeranče se mačkají na sebe a můžou se začít rychleji kazit.
Aby byla vaše síťka = pánevní dno dostatečně pružné, potřebuje nejen posilovat (tedy aktivovat), ale i uvolňovat. A na to se dost často při cvičení zapomíná.
Pánevní dno si představte jako tři tenké svalové vrstvy, které jsou v pánvi uloženy. Jsou centrem našeho těla a propojují všechny svaly držící kostru. Jakýkoliv pohyb, který uděláte, probíhá skrze svalové řetězce přes toto centrum. I když někoho pohladíte, i když se podrbete za uchem. 🙂
Kromě toho, že se podílí na stabilizaci celé páteře, má mnoho dalších funkcí:
Aby mohlo pánevní dno plnit všechny tyto funkce, je potřeba správné držení těla (obzvlášť v těhotenství, kdy se mění křivka páteře a těžiště těla). Proto je důležité pánev a celou páteř napřimovat a udržovat aktivní a zdravá chodidla, které s pánevním dnem úzce souvisí. Po porodu pak vracet tělo zpět do osy, ze které se těhotenstvím vychýlilo, pečovat o jizvy a pánevní dno prodýchávat a pomalu vracet do kondice.
Řekly jsme si, že aktivací a relaxací pánevního dna dosáhnete jeho pružnosti. Funkční PD tak zvládne zvyšující se zátěž v těhotenství i extrémní napětí při porodu a po něm se rychleji zregeneruje. Předejdete tak různým obtížím, jako je inkontinence, hemoroidy, zácpa ad. Zároveň se budete cítit mnohem sebevědoměji a zlepší se i váš sexuální prožitek. A to za to stojí! 😉
Čím pomaleji a vědoměji budete cvičit, tím lépe. Svaly PD jsou ploché a tenké a stejně jako ostatní svaly hlubokého stabilizačního systému potřebují mnohem jemnější zacházení. Méně je zkrátka více! ☝️Pamatujte, že čím jemnější a hlubší svaly se snažíme zapojit, tím déle může trvat, než se nám to podaří. Pak to ale stojí za to! Proto buďte trpělivé a laskavá samy k sobě, i když vám něco třeba hned nejde.
Vyzkoušejte tyto tři cviky skvělé hlavně v těhotenství nebo tuto jemnou aktivaci a relaxaci vhodnou v těhotenství i po porodu (a vlastně kdykoliv). 🙂
Potřebujete si své PD lépe navnímat, uvědomit? Naladit se na něj?
Podívejte se na toto video, které jsem natočila na přání účastnic online výzvy Zpátky k sobě, kterou pořádám pravidelně dvakrát ročně pro všechny maminky:
Jak aktivovat a uvolňovat pánevní dno v těhotenství, ať už izolovaně nebo globálně při cvičení, je jedním z témat mého online kurzu Jsem v tom! Od hlavy až k patě.
Péči o pánevní dno po porodu se věnuju v kurzu poporodního cvičení Zpět do svého těla, který je vhodný jak pro ženy po 6nedělí, tak pro ty, které mají porod už dávno za sebou.