Zakladatel metody cvičení, které dnes říkáme Pilates, Joseph Hubertus Pilates (1893-1967), byl a stále je neskutečně inspirativní člověk! Jeho životopis by vydal na několik lidských životů a pokud vás zajímá, jak se z neduživého, věčně nemocného děcka, stal vášnivým sportovcem, ošetřovatelem zraněných vojáků a lékařů a později i zakladatelem proslulého newyorského studia, určitě si ho najděte a přečtěte celý.
Alespoň ve stručnosti: J. H. Pilates sloužil za 1. světové války jako ošetřovatel. Už tehdy se začal zabývat léčbou nepohyblivých pacientů, vymýšlel pro ně různé cviky a způsoby, jak je co nejlépe provádět i v posteli (např. pružiny připevněné k postelím se staly vpodstatě pravzorem dnešních Pilates strojů).
Není divu, že měl k tomuto povolání vztah, sám na tom nebyl v dětství fyzicky nejlépe. Jako dítě trpěl křivicí a dalšími nemocemi, a tak co nejvíc pracoval na své kondici. Kromě častého lyžování také posiloval, studoval jógu a kung-fu. Byl také gymnastou a potápěčem, pěstoval kulturistiku, přivydělával si jako profesionální boxer, artista v cirkuse a trenér sebeobrany na policejních školách. K tomu postupně vyvíjel cvičební program, který měl výrazně posílit celé tělo.
Po válce se rozhodl přesídlit do New Yorku. Při plavbě lodí tam potkal svou budoucí ženu Claru a spolu založili studio, ve kterém vyučovali jeho cvičební metodu. Pojmenovali ji Contrology, z čehož vyplývá důraz na vědomou souhru těla a mysli. Joe Pilates působil ve svém studiu až do své smrti v roce 1967 (bylo mu 83 let!).
Jeho klienty a příznivci byli profesionální tanečníci, známí herci, sportovci (především boxeři) ad. Dodnes má spoustu následovníků po celém světě.
Původně existovalo 34 cviků této pohybové metody a soustřeďovaly se nejen na budování tzv. power house – silného středu těla, ale i na obnovu správného držení těla a vytvoření zdravých pohybových návyků. Postupem času procházela celá metoda vývojem a měly na ni velký vliv především poznatky z oblasti fyzioterapie a vývojové kineziologie, ale také obecně změna životního stylu, která značně ovlivnila a ovlivňuje neustále zatížení našeho pohybového aparátu (nadměrné sezení, úbytek pohybu, obezita atd.).
Ruku na srdce: odcvičit všechny původní Pilatovy cviky je obrovská výzva i pro zkušeného instruktora, to mi věřte! ☺ Natož pro klienta, který si přijde zacvičit jednou dvakrát týdně. Proto je skvělé, že existuje spousta nejrůznějších modifikací cviků a je možné je přizpůsobit na míru každému klientovi nebo klientce (ať už má hyperlordózu, skoliózu, vyhřezlou ploténku, endoprotézu, tenisový loket nebo těhotenské bříško ☺).
Každý lektor má svoje osobité pojetí Pilates, rozdíly jsou ve způsobu provádění cviků, v metodice vedení lekcí, v přístupu ke klientům, ale také v odborné způsobilosti lektorů.
V začátku jsem prošla rekvalifikačním kurzem v pohybovém studiu Elixír a jsem za to nesmírně ráda. Položil mi skvělý základ, na kterém dál stavím. Mám za sebou (i před sebou) řadu školení a dalších kurzů, které mi spolu s vlastní praxí pomáhají budovat můj přístup ke cvičení a vedení lekcí. Hrozně ráda se inspiruju. Dříve jsem chodila cvičit i k jiným lektorům, dnes už většinou stíhám jen online formu, ale o to častěji.
Jsem jako houba, která nasává všechno to důležité, a skládá střípky té dokonalé mozaiky. Její dokonalost přitom není v konečné celistvosti, ale v tom procesu skládání a učení se. Každý nový poznatek, vjem, který je zároveň takovým „aha momentem“, mě posune někam dál.
V mém Pilates najdete i jógu (proč ne, když z ní vlastně i sám Joe vycházel), vývojovku, rehabilitační cviky, automasáž, někdy i taneční prvky a prvky dynamického tréninku, relaxační a dechová cvičení ad. Kladu důraz na dech, koncentraci, správné provedení cviku a hlavně na váš prožitek – vy musíte cítit, co se s vaším tělem děje a zda je mu to příjemné nebo ne.
Za mě je variabilita přístupů ke cvičení výhodou, protože každý má možnost najít si lektora, jehož způsob cvičení a vedení lekcí mu bude vyhovovat. Důležité je, aby byl dostatečně vzdělaný a ctil principy zdravého a funkčního pohybu s ohledem na stav a potřeby klientů. Zjednodušeně řečeno: nemůžete dělat sklapovačky, když máte diastázu na tři prsty.
Jak tedy poznat dobrého lektora?
Důležité je, aby vás cvičení bavilo a zároveň pro vás bylo funkční a prospěšné, s ohledem na váš zdravotní stav a (in)dispozice. Někdy je těžké najít mezi těmito dvěma úlohami balanc, ale od toho tu my lektoři jsme, abychom si nad tím polámali hlavičku, a vy odcházeli ze studia nebo od obrazovky spokojení. ☺