„Tak dnes už si s váma nezaboxuju, jsem těhotná!“ oznámila jsem trenérovi a klukům ve dveřích naší sklepní tělocvičny. Naposledy jsem přelétla zrakem kožené pytle visící ze stropu a boxerský ring v rohu místnosti a zamávala na rozloučenou. Však jenom na chvíli, říkala jsem si.
Box opravdu nepatří ke sportům, které by se daly provozovat i v těhotenství. Pokud jste ale byla zvyklá před početím miminka sportovat, nemusí to nutně znamenat, že se dvěma čárkami na testu se své oblíbené aktivity musíte vzdát jako já.
Než se tedy podíváme na to, které aktivity jsou a které naopak vhodné nejsou, je nutné říct, že ať budete dělat cokoliv, vždy poslouchejte svoje tělo (ono je opravdu moudré a nejlíp ví, co mu svědčí a co ne) a nedělejte nic, co je vám v danou chvíli nepříjemné nebo vás dokonce bolí.
Také vždycky přizpůsobte danou aktivitu vašemu stupni těhotenství, aktuálnímu zdravotnímu stavu a rozpoložení. Nenuťte se do cvičení, pokud se cítíte unavená (obzvlášť v prvním trimestru), máte na to právo a klidně si raději dejte šlofíka, cvičení vám neuteče.
Chůze je super! Je to obecně nejpřirozenější aktivita, kterou můžeme našemu tělu dopřát. Nejen, že při ní dochází k dokonalé svalové souhře, nepřetěžují se velké klouby (jako třeba při běhu), ale pokud se procházíme po různorodém terénu, krásně skrze chodidlo aktivujeme pánevní dno a hluboký stabilizační systém.
Zkuste se jít jen tak projít do přírody, bez sluchátek, bez mobilu, vnímat aktivně každý krok od paty po špičku, poslouchat okolní zvuky a čichat všechny ty vůně a uvidíte, jak se vám hezky vyčistí i hlava. A co teprve po porodu procházky s kočárkem! Ty jsem milovala, škoda, že už mi z něj holky vyrostly… ☺
2. Skupinová cvičení pro těhotné
Ať už si vyberete Pilates, gravidjógu nebo cokoliv jiného, vždy dbejte i na výběr lektora, který by měl být zkušený a vzdělaný v oblasti cvičení s těhotnými. Nenechte se nikdy při cvičení hecovat, nebojte se dělat si přestávky podle sebe a nekoukejte na ostatní, jestli necvičí víc nebo líp než vy.
Každé tělo je unikátní a každá žena prožívá své těhotenství jinak. Samy nejlíp víme, jak se cítíme, jen máme často tendence to potlačovat. A věřte mi, až se vám narodí to maličké, bude se vám naslouchání vaší intuici hodit ještě víc.
3. Plavání a aquaerobik
Obojí pro vás může být příjemné, protože voda vám dá pocit lehkosti a uleví od rostoucí váhy. Při plavání však pozor na styl – neplavte s hlavou nad vodou (styl paní radová) a neprohýbejte se v zádech. Ke konci těhotenství, kdy se začínají pomalu otevírat porodní cesty, se pobyt ve vodě nedoporučuje kvůli možné infekci.
4. Tanec
Existují lekce břišních tanců pro těhotné, které mohou být velmi přínosné nejen pro mobilizaci pánevní oblasti, ale tanec obecně může být skvělá forma toho, jak se udržovat v kondici a zároveň si užít radost z pohybu. Pozor na rychlé tempo a prudké otočky nebo figury, u kterých by hrozilo riziko pádu.
5. Spinning pro těhotné a low aerobik
Podobně jako u tance je dobré hlídat si tepovou frekvenci, která by se měla pohybovat v aerobní zóně (záleží na vaší trénovanosti, přibližně je to do 140 tepů za minutu).
6. Posilovna
Pokud jste cvičila už před těhotenstvím a znáte dobře techniku posilování, nemusíte se vzdávat ani této aktivity. Platí, že než zvyšovat zátěž, je lepší větší počet opakování.
Jestliže se u vás během cvičení nebo po něm objeví jakékoliv komplikace (tlaky nebo bolesti v břiše, pánvi, kontrakce, závratě, nevolnost, dušnost, krvácení nebo prasknutí plodové vody), cvičení přerušte a vyhledejte lékaře.
Vše, co jsme si řekly, platí obecně, pro zdravé nastávající maminky. Pokud vaše těhotenství bude rizikové nebo trpíte nějakým zdravotním problémem (např. astmatem, vysokým tlakem, onemocněním srdce nebo plic, poruchou štítné žlázy aj.) zřejmě vám váš gynekolog pohybové aktivity nedoporučí. Zde se vyplatí řídit jeho radami, popř. svůj stav konzultovat ještě s jiným odborníkem (např. gynekologickým fyzioterapeutem), který se specializuje na těhotné ženy.