Co potřebujete vědět o diastáze?
Diastáza je rozestup přímého břišního svalu v místě linea alba, což je vazivový šev mezi dvěma bříšky přímého břišního svalu. Protože se na toto místo upínají všechny břišní svaly, ovlivňuje rozestup aktivitu celého břicha, ale i všech svalů, které s nimi funkčně spolupracují (zádové svaly, bránici, svaly pánevního dna ad.)
Diastáza tak není problémem pouze břicha, ale celého hlubokého stabilizačního systému páteře. Protože břišní svaly nejsou kvůli rozestupu schopny podílet se na stabilizaci trupu, jsou s diastázou často spojeny také bolesti zad. Kromě toho se může tato nerovnováha řetězit i do vzdálenějších funkčních řetězců, protože v našem těle zkrátka všechno souvisí se vším.
Jak diastáza vzniká?
Diastáza u žen v těhotenství a po porodu je do jisté míry fyziologický, normální, jev. Břišní stěna se zkrátka potřebuje rozestoupit, aby mělo miminko prostor pro růst. To, zda se břišní svaly po porodu opět vrátí do původního stavu, záleží jednak na elasticitě svalových a vazivových vláken, jednak na tom, v jaké kondici byly už před těhotenstvím a během něj. Proto je důležité, aby naše tělesné jádro fungovalo dobře už před otěhotněním a abychom se v těhotenství naučily své bříško správně nosit.
Co vznik nepřiměřeného rozestupu ovlivňuje?
Kromě hormonálních změn, které způsobují rozvolňování měkkých tkání, a změny postavení pánve a bederní páteře, které jsou v těhotenství přirozené, jsou to také:
- přetěžování vazivových struktur
- vícečetná těhotenství
- předchozí porod císařským řezem
- velký plod nebo jeho poloha
- nadměrné množství plodové vody
- obezita ad.
Pojďme se teď podívat na to, jak si diastázu vyšetřit, a říct si něco k její terapii:
Co pomáhá diastázu redukovat?
Pojďme si to zopakovat, ať to máte hezky černé na bílém, a přidat pár dalších tipů :-)
- Úprava držení těla a pohybových vzorcůOsové nastavení těla a napřimování páteře.
- CvičeníCvičení zaměřené na zpevnění středu těla a hluboký stabilizační systém. Přesně takové, jaké vás čeká v tomto kurzu.
- Vyhýbat se nošení těžkých břemenV rámci možností samozřejmě, jsme mámy a naše děti něco váží ;-) Myslete ale i na sebe a pokud máte diastázu, zvažte např. nošení dítěte v šátku/nosítku. A když už ho nosit budete, upravte opět své držení těla, které bohužel často při této aktivitě nebývá ideální.
- Práce s jizvou po císařském řezuJizva vždycky ovlivní celou danou oblast, proto jizva po SC ovlivňuje všechny břišní svaly (proto i diastázu). Masírujte a uvolňujte ji.
- TejpováníTejpy jsou skvělá pomůcka a určitě hodně pomáhají hlavně u velkých rozestupů. Důležité je ale podpořit účinek tejpu cvičením!
- Podpůrné pomůckyBezprostředně po porodu pomáhají také podpůrné pásy a zavinování bříška šátkem (rebozo) k odlehčení bříška a redukci tahu do vazivového švu.
S diastázou se dá v drtivé většině případů neinvazivně pracovat (i pokud je rozestup opravdu velký)!
K operaci se přistupuju pouze, pokud je spojena ještě s pupeční kýlou.
Pokud si nejste jistá, jestli diastázu máte nebo ne, a trápí vás vypouklé bříško i déle po porodu a jiné problémy spojené s pohybovým aparátem, nechte se vyšetřit na fyzioterapii nebo u nějakého pohybového specialisty/ky. Pokud si diastázu nahmatáte, není nutné se stresovat. Držte se předchozích rad a po čase se třeba také nechte zkontrolovat. ;-)