Posílení svalů paží, nohou a středu těla

Dnes to bude bez dlouhého povídání a půjdeme rovnou cvičit! :-)

Silné paže jako mámy potřebujeme, abychom mohly chovat a nosit nejen naše děti, ale i všechny ty korbičky, autosedačky, odrážedla, krabice s legem a další strašně důležité věci. Nemáme-li dostatečně silné paže, taháme to takzvaně zády, která tím přetěžujeme, a ta se pak ozývají nepříjemnou bolestí.

Nohy zase nosí celý den nás, a tak potřebují posílit také. Nejen posílit, ale i správně vycentrovat - tak, aby byly v ose kotník, koleno a kyčel hezky nad sebou. I na to se při posilování zaměříme a všechno propojíme zase s aktivním středem těla.

Tip na pomůcku

Pokud jste čerstvě po porodu (a obzvlášť po císařském řezu!), nechte si s nošením pomáhat, co to jde. Vaše pánevní dno a břišní svaly (potažmo celý střed těla) potřebují čas, aby se aspoň trošku zpevnily. Vytváření nitrobřišního tlaku, který při zvedání a přenášení těžkých předmětů vzniká, ještě úplně nezvládají.

V důsledku toho si pak můžete zhoršit případnou diastázu (rozestup přímého břišního svalu), popř. přivodit kýlu, a způsobit ještě větší pokles pánevního dna a oslabení břišní stěny, popřípadě jizvy.

Pomoci vám může podpůrný pás nebo šátek, který si uvážete přes břicho a pod ním tak, aby vás podepřel. Alespoň na dobu, kdy budete vystavena větší zátěži. 

foto: UNIPA

A jdeme na cvičení!

Připravte si prosím ručník nebo pásek.

TIP

Jak na zdravé držení těla při hře s dětmi aneb Proč neviset ve vazech?

S dětmi na hrací podložce nebo koberci strávíme poměrně hodně času. Proto je dobré všímat si toho, jaké pozice zaujímáme, a případně je upravit tak, abychom svému tělu neubližovaly.

Na 1. fotce vlevo vidíte, jak jsem celou váhu svého hrudníku zavěsila do ramene (au!). Začíná to vlastně už tou pasivní oporou o dlaň pokračuje protlačeným loktem (kdybych byla hodně hypermobilní, měla bych ho zalomený směrem dopředu). Jsem nahrbená v zádech, mám vypojené břišní svaly a celý střed těla, předsunutou hlavu.
 Naproti tomu na 2. fotce vpravo jsem se aktivně opřela o dlaň (o její kořen a konečky prstů, vytvořila jsem si klenbu jako na noze), což mi samo o sobě nastavilo loket do správného postavení. Rameno i lopatka jsou zacentrované, záda napřímená. Břicho, stejně jako celá pozice, je aktivní. Nevisím ve vazech a nepřetěžuju je. Lépe se mi dýchá a rozhodně mě z tohoto sedu nebudou bolet klouby ani záda.

JEŠTĚ TIP PRO POHYBOVÝ VÝVOJ VAŠICH DĚTÍ:
Pokud už máte větší děti, všímejte si toho, jak sedí a hrají si ony. Čas od času je opravte, pokud se zavěsí nebo zhroutí do pozice na obr. 1. Děti jsou často hypermobilní a do jisté míry je to fyziologický jev spojený s vývojem kostí a chrupavek.
Znamená to, že jejich vazivo je volnější a pružnější, což v důsledku způsobuje větší náchylnost ke zranění a pokud se hypermlbilita „podporuje“ ještě nesprávnou manipulací s dítětem nebo nevhodnými pohybovými vzorci a pozicemi (viz obr. 1) , může v dospělosti zapříčinit řadu problémů.
Další typicky nevhodnou pozicí je prosednutí mezi kolena (kdy jsou nohy ve tvaru W, obr. č. 2). Děláte dětem letadýlko (držíte je za ruce a točíte se s nimi dokola)? Tak na to pozor! Stejně jako na zvedání za ruce - zvedejte je vždycky za trup.

Všímáte si toho, jak si hrajete vy a vaše děti? ;-)