Cvičení se židlí
Židli jsem vybrala jako pomůcku ke cvičení ze dvou důvodů. Jedním z nich je fakt, že mnoho z vás maminek na mateřské pracuje, a převážně u počítače. Proto je fajn se v pauzách trošku protáhnout, aby vás nebolela záda nebo šíje.
Druhým důvodem je to, že jako mámy trávíme hodně času venku, ať už s kočárkem při procházce (v lekci nám jej bude představovat židle) nebo sezením na lavičce, když miminko spí nebo si naše starší děti hrají na hřišti. Tyto chvíle můžeme využít k nenápadnému cvičení, obzvlášť pokud nám na něj běžně nezbývá čas.
V dnešní lekci tedy uvolníme a protáhneme především horní část hrudníku, ukážeme si, jak aktivovat core vsedě, a posílíme svaly nohou a středu těla v balančních pozicích.
Rovnovážné pozice jsou skvělé! Pomáhají nám se správným držením těla, protože bez napřímení se v nich neudržíme. Aktivujeme při nich nejen celý hluboký stabilizační systém páteře (hluboké svaly břicha, zad a pánve), ale také chodidla, bez jejichž správné opory bychom se nejspíš zřítily.
Balanční pozice od nás vyžadují také zklidnění dechu a mysli, učí nás koncentraci, vnímání těžiště, které se po porodu opět mění, a uvědomování si vlastního těla v prostoru.
Při cvičení se židlí se nemusíte bát, že spadnete, využijeme její opěradlo k zajištění opory.
Pojďme na to! ;-)
Připravte si prosím nějakou stabilní židli.
TIP
Jak na zdravé postavení hlavy aneb Jak (ne)koukat do mobilu
A když už tedy budete sedět, ať už na židli nebo na lavičce, a budete mít volnou chvilku na brouzdání internetem a sociálními sítěmi, pojďte to dělat tak, abyste si neškodily.
Kolik byste si tiply, že váží vaše hlava?
Jestli hádáte něco kolem 4 kilogramů, tak jsme se trefily. To je docela dost že? A teď si vezměte, že celou tuto váhu nese poměrně křehká krční páteř!
Pokud je hlava v ose nad hrudníkem a nad pánví a šíje otevřená a napřímená, je její váha rovnoměrně rozložena na celou páteř. Jakmile ale hlavu vysuneme dopředu, rovnováha je pryč a dochází k přetížení jak krční páteře, tak šíjového svalstva.
Bolest za krkem a v horní části zad na sebe nenechá dlouho čekat a toto přetížení se začne řetězit do nižších segmentů těla.
Schválně: kolikrát za den a na jak dlouho se vaše hlava vysune?
- Při jídle - čekají vaše ústa, až k nim doputuje lžíce se soustem, nebo se za ním vaše hlava vysune dopředu a dolů?
- Při čtení knížky - přiblížíte si text směrem k očím nebo skloníte hlavu?
- Při práci na počítači - máte obrazovku ve výši očí nebo na ni koukáte šikmo dolů? Vidíte na ni dobře nebo vysouváte hlavu dopředu, abyste měly ostřejší obraz?
- Při koukání do telefonu - viz obr.
Na první fotce vidíte, jak mi předklon hlavy udělal nelichotivý podbradek a jak mi její váha táhne obličej dolů (to není nic moc ani pro mimické svaly mimochodem).
Na druhé fotce jsem si telefon přiblížila na úroveň očí, tudíž mám šíji i krční páteř napřímenou. Když k tomu přidám ještě lehký tah za ušima vzhůru, hlava se nadlehčí a meziobratlové ploténky získají prostor, který tolik potřebují. Z tohoto čtení mě krk ani šíje bolet nebudou. Navíc u toho vypadám líp, no ne? ;-)
Jak je na tom vaše hlava - poddává se často gravitaci nebo je lehká jako narozeninový balónek?