Proč je důležité v těhotenství a po porodu pečovat o chodidla?

Proč je potřebujeme mít aktivní?

Říká se, že naše tělo je chrám a chodidla se svými dvěma klenbami a velkým množstvím kostí, kloubů, svalů, šlach a vazů plní funkci jeho dokonalého opěrného a nosného systému. Úkolem chodidel je nést dynamicky celé tělo tak, abychom mohly stát, chodit, běhat, skákat a byly stabilní a pohyblivé. Přitom jsou neustále vystavena velké zátěži.

Tato zátěž se neúměrně zvyšuje s těhotenstvím. Nejen že na ně negativně působí zvětšující se hmotnost těla, ale také časté předsunuté držení těla s váhou přenesenou na prsty. Při uvolněných vazech, které způsobuje hormon relaxin, tak dochází k oslabení obou kleneb a někdy bohužel až k jejím propadům. A to se vždy zřetězí a projeví na celém pohybovém aparátu.

Rozvolnění chodidla je také důvodem, proč se třeba po porodu nedostanete do některých svých bot a musíte si pořídit o číslo větší. Jako se to stalo mně: lodičky, co jsem si před lety koupila na svatbu své sestry, mi připadají jako Popelčiny střevíčky ;-)

Rozvolněné chodidlo (a jeho zesláblé svaly, šlachy a vazy) je náchylnější k různým deformacím, jako je třeba hlallux valgus (vbočený palec). Takové chodidlo nevytvářejí našemu tělu dostatečnou oporu a může být příčinou mnoha problémů - s koleny, kyčlemi, páteří, v podstatě s jakýmkoliv segmentem, který je nad ním. A to jsou všechny! ;-)

Naopak někdy stačí opečovat chodidla a z ničeho nic vás přestane bolet třeba krční páteř, která vás v poslední době trápila.

Jak tedy o svá chodidla pečovat?

  • masírujte plosky nohou pomocí ježků nebo tenisáků (prokrvíte a uvolníte je), nezapomínejte ani na jejich vnitřní a vnější hrany (Víte, že na vnitřní hraně se zrcadlí naše páteř?)
  • masírujte celá chodidla pomocí rukou
  • cvičte svaly na chodidlech
  • dbejte na správné držení těla s váhou rozloženou mezi 3 opěrné body (pod palcovým kloubem, pod malíkovým kloubem a na vnější straně paty)
  • trénujte aktivitu příčné klenby (nachází se pod klouby, které vidíte přímo za jednotlivými prsty) např. zvedáním mince z podlahy
  • noste vhodnou obuv 👟- takovou, ve které bude mít chodidlo dost místa (se širokou špičkou), bez podpatků a tvarovaných vložek, dostatečně měkkou a prodyšnou
  • choďte občas naboso, alespoň po zahradě nebo v přírodě
  • při chůzi našlapujte měkkce, od paty až po špičku odvíjejte chodidlo od země, použijte palec k odrazu do nového kroku
  • klaďte chodidla paralelně, nestáčejte špičky k sobě ani je nevytáčejte směrem ven

Zdravá chodidla = zdravá záda!

Zkuste se jeden den pozorovat: Jak chodíte? Jak našlapujete (na celé chodidlo nebo přes patu)? Jak kladete špičky (paralelně, k sobě nebo od sebe)? Jak stojíte (máte chodidla paralelně, odemknutá kolena, kotníky proti sobě nebo jsou kolena propnutá, kotníky vyosené)? Hodně se o sobě dozvíte! ;-) A protože jako mámy toho s kočárkem (i bez něj) celkem dost nachodíme, je důležité dělat to zdravě (jak se dozvíte ve videu níže).

 

A teď už se jde na cvičení!

Připravte si prosím ručník.

TIP

Jak na zdravou chůzi

Chůze se obecně doporučuje jako vůbec nejzdravější pohybová aktivita, kterou můžeme našemu tělu dopřát. A já osobně ji miluju! ;-)  Jenže není chůze jako chůze! Všimly jste si, jak jdete, když někam spěcháte a máte toho plnou hlavu? A jak jdete, když jste na procházce třeba v přírodě?
Jako mámy toho nachodíme celkem hodně. A procházky s kočárkem bývají první aktivitou, pomocí které se začínáme vracet do kondice bezprostředně po porodu. Proto je dobré zamyslet se nad tím, jak chodíme. 

Při chůzi vzniká dopadová síla, která působí na naše tkáně a klouby 1,5 násobkem naší váhy! Tuto sílu vnímá naše tělo jako vibraci a mělo by ji umět zpracovat tak, aby to pro něj bylo bezpečné. Velkou roli tu hraje chodidlo, které se jako první dotýká země a přes které se tato síla do našeho těla přenáší. Pokud je nefunkční a nestabilní, ovlivní to negativně celé naše tělo - od kotníků, přes kolena, kyčle, pánev, páteř až po hlavu. Problémem jsou také příliš měkké a polstrované boty, ve kterých nedokáže chodidlo vnímat povrch, po kterém kráčí, a připravit (zpevnit) tělo adekvátně na dopadovou sílu.

Správná technika chůze začíná tedy aktivním a zpevněným chodidlem, které klademe paralelně (nikoliv špičkami k sobě nebo do véčka) a přes patu odvíjíme ke špičce, abychom se mohly odrazit do nového kroku. Pokračuje rotací pánve v předozadní rovině a proti tomu rotací hrudníku při napřímené páteři. Paže se volně pohybují proti dolním končetinám. A střed těla (břišní svaly) jsou aktivní!

A jaké je moje doporučení?

  • Všímejte si jak chodíte, jak kladete chodidlo, a jestli jdou pánev a hrudník do protirotace.
  • Vnímejte své chodidlo i v botách.
  • Choďte alespoň občas naboso.
  • Choďte někdy jen tak - pro radost z pohybu, užijte si terapeutické účinky chůze, která vám skvěle vyčistí hlavu.

Přiznám se, že já si chůzi občas dopřávám místo sezení u psychoterapeuta. Když už je toho na mě moc, nechám děti tatínkovi a „jdu chodit“. Domů se vracím klidnější. 
A co vy? Chodíte rády nebo chůze nepatří mezi vaše oblíbené aktivity? ;-)