Proč je pro nás ženy pánevní dno (PD) tak důležité?
Jak o něj pečovat po porodu?
"Pánevní dno není jen skupina svalů, kterou je potřeba vycvičit, abychom se (po porodu nebo menopauze) nepočůrávály. To je zkreslený pohled západního světa, který nás ochuzuje o vnímání pánevního dna jako důležitého emočního a energetického centra," říká Renata Sahani, zakladatelka Školy pánevního dna, renomovaná fyzio a psychoterapeutka, z jejíhož kurzu Tajemství PD jsem byla nadšená.
Psychosomatice se čím dál více dostává zasloužené pozornosti. Tělo a psychika jsou spojené nádoby, a tak to prostě je. Negativní emoce se ukládají v těle a způsobují stažení svalů, blokády a další nepříjemné problémy. Jste ve stresu? Zabalíte se do sebe a přestanete dýchat. Máte strach? Stáhnou se vám půlky! Doslova! ;-) A s nimi se stáhne i PD.
PD je pro nás ženy něco jako emoční barometr. Všechny emoce se v něm ukládají, a pokud je nezpracujeme, neuvolníme, může občas bouchnout jako papiňák. Při uvolňování svalů PD proto může dojít i k uvolnění emocí (třeba i emocí spojených s porodem), proto se nedivte, když se třeba po cvičení rozpláčete. Může to být úlevné :-)
Jak pánevní dno vypadá?
PD tvoří 3 vrstvy plochých svalů, které by po sobě v indeálním případě měly hezky klouzat. Jsou to svaly, které nepracují odděleně, ale spolupracují s ostatními. Tvoří implulsní centrum: všechny impulsy vycházejí z PD (i když chci někoho pohladit rukou). Pokud není PD funkční, přebírají jeho funkci jiné svaly - např. hýždě a dochází ke stažení.
3 svalové vrstvy PD:
- povrchováoblast svěračů
- střednítrojúhelníková vrstva mezi sedacími kostmi
- hlubokátvar trychtýře, nejdůležitější vrstva! podpírá orgány v pánvi, je součástí HSS
Ideální vlastností pánevního dna je pružnost. PD by mělo tvořit takovou pružnou opěrnou síťku, která udržuje orgány (močový měchýř, dělohu a tlusté střevo) ve správné pozici. Pokud je PD povolené nebo naopak stažené, nemůže dobře plnit svoji funkci.
Po porodu je PD většinou povolené (někdy dochází i k odtržení části PD od pánevních kostí) a ženy trápí stresová inkontinence - při kašlání, kýchání, poskočení atd. Jeho funkci ovlivňují ale také porodní jizvy, obzvlášť jizva po císařské řezu.
Jak tedy pracovat s PD po porodu?
Hlavně tak, že mu dopřejete čas a pozornost. :-) Rozhodně na něj nespěchejte s běháním nebo skákáním. Hodně mu pomůže správné držení těla, které často zmiňuju. I po porodu můžete využít šátek na podepření bříška, který zmírní tlak na pánev. V šestinedělí sprchování podbřišku vlažnou vodou, která zmírňuje otoky.
PD nemá rádo zvedání těžkých věcí, takže pokud to jenom trošku jde a může to za vás udělat někdo jiný, bude to jedině dobře. Skvělá je chůze po nerovném terénu (ideálně v přírodě). Cvičení - aktivace, ale i relaxace. Dech do pánve. Péče o jizvy. Čas...
Ještě k inkontinenci
Jaké jsou její typy?
- MechanickáPD je pokleslé, močová trubice se vychýlí ze své polohy a odkapává (při nitrobřišním tlaku, tzv. stresová inkontinence). Je potřeba cvičením prověšené svaly zase zkrátit.
- Hyperaktivní močový měchýřzpůsobuje, že ani po čůrání nemáte pocit vyprázdněného měchýře, nebo naopak sednete si na záchod a nejde vám se "rozčůrat".
- Smíšenáoba typy dohromady
Co s tím? Kromě cvičení PD je důležité respektovat svůj vyměšovací reflex. To znamená nechodit čůrat preventivně (tzv. do zásoby). Chodit, když máme naplněný močový měchýř, ale pozor: nezadržovat! Znáte to: uvědomíte si, že potřebujete na záchod, ale ještě musíte udělat tohleto a tamhleto... A další půlhodina je pryč, a vy jste pořád nešla! No a pak sotva doběhnete ;-)
PD můžete cvičit ihned po porodu, ale cvičení nesmí zvyšovat krvácení!
Stačí krátké dvouminutovky s lehkou aktivací a uvolněním, ideálně několikrát během dne.
A teď už vzhůru do cvičení!
Připravte si prosím ručník a podložku, popř. polštářek pod hlavu.
TIP
Jak správně zvedat břemena
Naučit se zvedat břemena tak, abyste nepřetěžovaly své pánevní dno, oslabenou břišní stěnu a nebolela vás záda, se dozvíte v tomto krátkém videu: